اسنا : معاون دریایی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: پدیده شکوفایی جلبک سبز، یک پدیده طبیعی است و وقوع آلودگی نفتی در بندر شهید بهشتی چابهار صحت ندارد.

به گزارش اسنا سیدحسن ابراهیی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در چابهار اظهار کرد: در پی انتشار خبری مبنی بر وجود لکه نفتی در بندر شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: این پدیده لکه نفتی نبوده است، بلکه پدیده “شکوفایی جلبک سبز” یا بلوم پلانکتنی رخ داده است که مردم محلی به این پدیده “مریضی دریا” می‌گویند.

به گفته ابراهیمی باستناد بررسی سوابق وقوع پدیده پلانکتونی در سنوات قبل، به نظر می‌رسد اغلب بلوم پلانکتونی در سواحل چابهار هر ساله بعد از موسم مونسون در فصول پاییز و زمستان (در فصل سرد) و به خاطر سرمای هوا رخ می دهد، که بعضا در فصل بهار و تابستان نیز مشاهده شده است و این بلوم‌ها از یک الگو و روند طبیعی در منطقه پیروی می‌کند.

معاون دریایی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: این موضوع قبلا” توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست دریایی بندر چابهار مورد بررسی دقیق قرارگرفته، از بیخطری این پدیده اطمینان حاصل نموده اند.

ایشان با تأکید بر این موضوع که انتشار هرگونه خبر غیر تأیید شده مبنی بر آلودگی دریا، عواقب حقوقی بین المللی سنگینی خواهد داشت و می تواند اقتصاد منطقه را با چالش مواجه نماید؛ خواستار شدند که که افراد از انتشار هرگونه اخبار غیر صحیح و تأیید نشده امتناع نمایند؛ در غیر این صورت این اداره کل حق قانونی پیگیری و برخورد قانونی با افراد متخلف را برای خود محفوظ می دارد.

ایشان خاطر نشان کردند که کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی استان به صورت روزانه از اسکله های تحت مدیریت بازدید نموده و در صورت وقوع هرگونه آلودگی احتمالی، تیم مقابله با آلودگی این بندر با تجهیزات مدرن و کارآمد و با توان عملیاتی بالا این قابلیت را دارد که در کمترین زمان ممکن، با آلودگی مربوطه مقابله نماید و با استفاده از تجهیزات جمع آوری لکه های نفتی موجود در بندر، مواد نفتی ریخته شده به دریا را جمع آوری و از محیط زیست دریایی محافظت نماید.

در نهایت، ایشان از مردم خواستند که در صورت وقوع هرگونه حادثه یا در صورت مشاهده هرگونه آلودگی می توانند از طریق شماره تلفن ۱۵۵۰ (مرکز هماهنگی جستجو و نجات بندر چابهار) به این اداره کل اطلاع رسانی نمایند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی