اسنا : محققان دانشگاه علوم پزشکی زابل در تحقیقات خود به دانش‌فنی ساخت کیت‌هایی برای خالص‌سازی DNA برای مطالعات توالی‌یابی دست یافتند؛ به گفته آنها در گذشته برای خالص‌سازی قطعات DNA، نمونه‌ها به خارج ارسال می‌شد.

به گزارش اسنا دکتر حسین کمال‌الدینی، عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه زابل و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفت: زمانی که قطعه‌ای از DNA نمونه‌های انسانی،‌ جانوری و گیاهی برای انجام تحقیقات توالی‌یابی، یافتن جهش ژنتیکی و یا شناسایی بیماری‌ها در دستگاه PCR مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید خالص‌سازی شوند.

وی اضافه کرد: قطعه DNA معمولا با ناخالصی‌هایی چون پروتئین،‌ اسیدهای چرب،‌ اسیدهای آمینه و نمک‌ها همراه است و باید قبل از انجام مطالعات توالی‌یابی، عاری از هر نوع ناخالصی‌ها باشند.

کمال‌الدینی از طراحی و ساخت کیت‌هایی برای خالص‌سازی DNA در دانشگاه زابل خبر داد و یادآور شد: در گذشته ستون‌های این دستگاه از کشورهایی چون آلمان،‌ اتریش و یا کشورهای خارجی وارد می‌شد، ولی در این مطالعات به دانش فنی ساخت این دستگاه دست یافتیم و توانستیم صفر تا صد این دستگاه همچون ستون و فیلتر را طراحی و پیاده سازی کنیم.

وی با بیان اینکه این کیت در فاز نیمه صنعتی تولید شده است، یادآور شد: این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که قادر است ژن‌ها با قطعات بسیار کوچک را با کیفیت قابل رقابت خالص‌سازی کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زابل اضافه کرد: نمونه بومی این کیت قابل رقابت با نمونه‌های آلمانی، اتریشی، کره‌ای و آمریکایی و قیمت آن یک پنجم نمونه خارجی است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دانش‌بنیان بودن این دستگاه به تایید رسیده است، از دریافت TRL (سطح فناوری) ۷ برای این کیت خبر داد.

کمال‌الدینی با اشاره به کاربردهای این کیت، اظهار کرد: این کیت علاوه بر آنکه در حوزه ژنتیک برای تشخیص بیماری‌ها کاربرد دارد، برای انتقال ژن و ژن درمانی، دام و طیور و همچنین در حوزه میکروبیولوژی نیز می‌توان از آن بهره برد.

این محقق با بیان اینکه در گذشته برای خالص‌سازی، نمونه‌ها به خارج ارسال می‌شد، یادآور شد: در گذشته برای انجام مطالعات توالی‌یابی، خالص‌سازی نمونه‌ها در کشورهایی چون یونان، قبرس و یا کشورهای اروپایی انجام می‌شد که با طراحی این کیت امکان خالص‌سازی DNA‌ در کشور فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این کیت در بخش‌های تحقیقاتی کاربردی شده است، از راه‌اندازی خط تولید این محصول در کشور خبر داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی