اسنا : رئیس گروه مرمت و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: فصلی دیگر از مرمت و بازسازی اولین آسبادهای دنیا در سیستان آغاز شد.

به گزارش اسنا ، عدنان حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: مرمت و بازسازی بقایای به جا مانده از کهن‌ترین آسبادهای جهان به عنوان اولین ابداع ایرانیان در بهره‌گیری مطلوب از نیروی باد در منطقه حوض دار شهرستان هامون توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال آغاز شد‌.

رئیس گروه مرمت و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان افزود: بادهای معروف ۱۲۰روزه و همچنین فراوانی نعمت در سیستان به عنوان انبار غله ایران از مهمترین دلایل ابداع آسیاب های بادی  توسط مردم قدیم این منطقه از ایران بوده است و شاهدی مهم برای نسل امروزی برای تولید انرژی از طریق مهار نیروی باد می باشد.

وی گفت: این سومین بنای قدیمی از  آسبادهای سیستان است که مورد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرارمی گیرد و به نظر می رسد که این بنا به لحاظ عناصر به کار رفته معماری دارای ارزش و اهمیت بیشتری است که با حضور کارشناسان اداره کل و پیمانکار در محل اثر، کار حفاظت و مرمت آن آغاز شد.

این مسئول ادامه داد: مهمترین اقدامات حفاظتی و مرمتی بنای یاد شده آواربرداری، استحکام بخشی، مرمت و بازسازی دیوار منقوش، اجرای پوشش ها و اندود کاهگل می باشد‌.

گفتنی است؛ آسبادهای حوض دار در شهرستان هامون در ۷ کیلومتری جنوب محوطه جهانی شهر سوخته در حاشیه محور ترانزیت زاهدان به زابل قرار دارند‌.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی