تشکیل کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ویژه حوزه سیستان

نیره پورملایی مدیرکل حفاظت ازمحیط زیست استان درگفتگوبا خبرنگار اِسنا گفت: دراین ستاد که به دستوردکتر کلانتری معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل گردیده مقرر شده است که سند اجرایی ویژه حوزه سیستان در مقابله با پدیده گرد و غبار تهیه و تقدیم ریاست جمهوری گردد.

مدیرکل محیط زیست استان افزود:این سند که شامل برشهای اجرایی در بخش آب ، کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، شیلات، علوم پزشکی ، هلال احمر و نظام مهندسی ساختمان، اقتصاد و معیشت های جایگزین و اقدامات فراملی می باشد ، توسط دستگاههای متولی استان تهیه و مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت.

وی در ادامه تاکیدکرد:مقرر است تا پایان آبان ماه کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار جمع بندی نهایی را در دستور کار ویژه قرار دهد و از جمله مباحث مورد طرح در این سند اولویت پرداختن به منابع آبی است که ضامن هوای پاک باشد.

پورملایی گفت : با توجه به اینکه منطقه سیستان فاقد منابع آبی است البته در این رابطه در نظر گرفتن شرایط خشکسالی سیستان نیز همواره باید مد نظر قرار گیرد بنابراین ورود جدی به مسئله دیپلماسی آب ضروری است که در این رابطه استفاده از ظرفیت بین المللی با در نظر گرفتن ثبت هامون بعنوان ذخیرگاه زیستکره در یونسکو و میراث مشترک ایران و افغانستان می بایستی در نظرگرفته شود.

مدیرکل محیط زیست استان ، از جمله مهمترین موضوعاتی که در این سند به آن پرداخته شده و برای آن پروژه تعریف گردیده است را به شرح ذیل اعلام کرد:

-مطالعه و اجرای روش های کاهش تبخیر از سطح چاه نیمه ها با کارکرد زیست محیطی و استفاده از روشهای نوین کشاورزی و تغییر الگوی کشت در حوزه سیستان

– بررسی روشهای جایگزین تامین مصارف آبی حوزه سیستان
– احیا و لایروبی رودخانه ها ی اصلی منتهی به تالاب هامون با اولویت آبگیری کانون های بحرانی ریزگرد در داخل تالاب
– افزایش میزان حق آبه داخلی از محل چاه نیمه ها و انتقال آن با لوله به کانونهای بحرانی تالاب

– مدیریت کانون های گرد و غبار و شن در خارج حوزه تالاب و دشت سیستان ( نیاتک ، جزینک و شیله)

– وضعیت انرژی های تجدید پذیر در حوزه سیستان و نقش انرزی های تجدیدپذیر در مباحث اقتصادی منطقه، نقش و اقدامات مؤثر بازارچه های مرزی در معیشت جایگزین

– پرداختن به ظرفیت های قانونی موجود که نیاز به اصلاح و تقویت دارد
– تخصیص به موقع اعتبارات در جهت انجام اقدام موثر درکاهش اثرات ریز گردها بر سلامت جامعه

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی