کلنگ احداث سد ماشکید سفلی روزگذشته در مراسمی با حضور استاندار سیستان و بلوچستان در منطقه بم پشت سراوان به زمین زده شد.
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی اِسنا علی‌اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در این مراسم اظهار داشت: میزان اعتبارات سرمایه‌گذاری شده در سراوان حدود  ۹۰۰ میلیارد تومان است که این میزان برابر با بودجه ۳ استان در طول یک سال است.
وی همچنین اعتبارات ساخت سد ماشکید سفلی را از محل صندوق توسعه ملی عنوان کرد و افزود: در تخصیص اعتبارات اجرای این طرح هیچ مشکلی وجود ندارد و این طرح در مدت ۲ سال به بهره‌برداری می‌رسد. شروع عملیات اجرایی سد ماشکید سفلی با اعتبار اولیه ۴ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال انجام شده است.
وی هدف از احداث سد ماشکید سفلی را جلوگیری خروج روانابها از مرز ، کنترل خسارت سیل و تامین آب شرب و کشاورزی شهرهای سراوان ، سیرکان و روستاهای اطراف بیان کرد.
.
اتابک جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در این مراسم با اشاره به اینکه سد ماشکید سفلی از نوع بتنی غلطکی با ارتفاع ۳۶ متر از پی و حجم مخزن ۱۱۵ میلیون مترمکعب و دارای سرریز بتنی آزاد است، افزود: این سد در ۶۵ کیلومتری جنوب شهر سراوان و در محل تلاقی ۲ شاخه رودخانه “روتک و ماشکید سفلی” روی رودخانه “ماشکید” جانمایی شده است.
وی درباره اهداف احداث این سد گفت: بهره‌برداری از سیلاب‌های فصلی به منظور تامین آب شرب شهرهای سراوان و سیرکان و بهبود کشاورزی و همچنین جلوگیری از آسیب سیلاب‌های مخرب، اشتغال‌زایی و ارتقاء وضعیت اقتصادی و اجتماعی و همچنین جلوگیری از خروج روان‌آب‌های رودخانه ماشکید از مرز از مهمترین اهداف ساخت این سد است.
جعفری درباره تخصیص آب این سد اظهار داشت: حجم آب قابل تنظیم این سد ۱۹٫۵ میلیون مترمکعب است که ۱۲٫۵ میلیون مترمکعب برای شرب، ۶ میلیون مترمکعب برای کشاورزی و یک میلیون مترمکعب سهمیه صنعت در نظر گرفته شده است.
درویش نارویی، فرماندار سراوان در این مراسم با اشاره به اینکه این پروژه هدیه دولت دوازدهم به مردم بخش “بم پشت” محسوب می‌شود، افزود: این پروژه از محل صندوق توسعه ملی با هدف مهار آب‌های مرزی و کاربرد آن برای تامین آب شرب، صنعتی و کشاورزی سراوان اجرا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این پروژه می‌تواند بخش عمده نیاز آب شرب و کشاورزی شهرستان را تامین کند که امیدواریم هر چه سریعتر آغاز شده و آماده بهره‌برداری شود. مهار آب‌های مرزی با توجه به بحران کمبود آب موجود در کشور، یک ضرورت محسوب می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در زمینه مدیریت منابع آب ایفا کند.
فرماندار سراوان گفت: لازم است به نیابت از مردم مرزدار بخش “بم پشت” از تلاش استاندار که در اخذ اعتبار این پروژه کلان تلاش‌های مضاعفی داشتند و همچنین آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای ایجاد ردیف اعتباری و تخصیص قسمتی از اعتبار عمرانی پروژه ملی سد ماشکید سفلی قدردانی کنم.
این پروژه قرار بود با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و محمودی سرپرست وزارت نیرو کلنگ‌زنی شود که سفر آنها به دلیل نقص فنی در هواپیما هیئت دولت و عدم پرواز آن، کنسل شد.
.
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی