نیره پورملائی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ، اظهار داشت: با توجه به بررسی ها منشا گرد و غبار و ریزگردها در منطقه سیستان صرفا داخلی نیست.

وی افزود: آنچه در خصوص مشکلات و چالش های طبیعی منطقه سیستان مطرح است بر دو محوراصلی موضوع بی آبی و کم آبی و نیز ریزگردها و گرد و غبار استوار است که این دو موضوع در سطح کلان به عنوان علت و معلول یکدیگر بسیار حائز اهمیت هستند.

وی ادامه داد: اما آنچه اهمیت بیشتری دارد رسیدن به الگویی در خصوص منشا ریزگردها و گرد وغبار و نیز مدلی برای کاهش اثرات و تعدیل گرد و غبار در منطقه سیستان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: آنچه از آخرین تصاویر ماهواره ای دشت سیستان و نیز تجزیه و تحلیل نتایج تفسیر تصاویر ماهواره ای ادواری به دست آمده مبین این است که کانون های خارجی منشأ  گرد و غبار در دشت های وسیع کشور افغانستان درهمسایگی جنوب شرقی کشور قرار دارد به نحوی که از کل مساحت بالغ بر ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربعی تالاب هامون حدود ۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع بستر تالاب در ایران منشأ اصلی و کانون عامل گرد و غبار نیست و تنها به عنوان نقاط محلی تشدید گرد و غبار محسوب می شوند.

وی بیان کرد: کانون های گرد وغبار در «سابوری» افغانستان در شمال تالاب و کانون دشت «پوزک» در بخش شمال شرق و اختلاف ارتفاع سیستان ایران که در منحنی های گود نقشه توپوگرافی قرار گرفته اند موجب شده است تا شرایط اکولوژیک و اقلیمی تالاب در طول سال به خصوص در دوره وزش بادهای ۱۲۰روزه به حالت بحرانی و بسیار ناپایدار مبدل شود و این مهم در آمار وضعیت کیفی هوا در طول سال های مختلف مشهود است.

پورملائی خاطر نشان کرد: نتایج مطالعات و نیز تفسیر تصاویر ماهواره ای به صورت دوره ای موید این واقعیت است که علاوه بر تعدیل کانون های تشدید گردو غبار در داخل کشور می بایست در اقدامی ارجح نسبت به اجرای برنامه مدیریت و کنترل کانون های خارجی گرد وغبار و ریزگرد قدم های موثری برداشته شود و در زمان مناسب در راستای انجام برنامه های منطقه ای و فراملی اقدام جدی انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین مدیریت سایر کانون های گرد و غبار در داخل حوزه سیستان (خارج تالاب) نیز همواره باید مدنظر قرار گیرد و در این رابطه طرح اجرایی کنترل کانون های بحرانی گرد و غبار در منطقه سیستان به همراه برش های اجرایی با همکاری دستگاه های متولی تهیه و برنامه ریزی لازم جهت اجرای آن در دستور کار ستاد استانی مقابله با پدیده گرد و غبار قرار گرفته است./مهر

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی