جزئیات جلسه مجمع نمایندگان استان با دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری به روایت دکتراحمدعلی کیخا نماینده مردم سیستان

احمدعلی کیخا نماینده مردم سیستان : زمان آن رسیده است که سیستان و بلوچستان در توسعه ملی نقش آفرینی کند و این مهم میسور نمیگردد مگر اینکه به گفته بزرگان و علماء مثل جناب آقای مولوی عبدالحمید که اخیراً فرمودند از تعصبات قومی و مذهبی عبور کنیم و ملی فکر کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری اِسنا در این جلسه مجمع نمایندگان استان که باحضورجهانگیری معاون اول رییس جمهوری در تهران برگزار شد مطالبات مردم استان از دولت مطرح ومورد پیگیری واقع شد.

نماینده مردم سیستان در گفتگو با خبرنگار اِسنا در این خصوص گفت:

در این جلسه نمایندگان استان هر کدام به فراخور تجربیات و تخصص خود درخصوص مشکلات ومعضلات و نیازها و فرصتهای توسعه استان وحوزه انتخابیه سخن گفتند.

کیخا در خصوص طرح مباحثش در این جلسه چنین گفت : بنده در ابتدای عرایضم ، موفقیت آقای دکترروحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و اخذنمره قبولی تلاشهای دولت از ملت را تبریک عرض کردم و تبریک مضاعف بابت مشارکت حداکثری و رای حداکثری وبالاترین رای مردم استان سیستان وبلوچستان را نیز به ایشان ودولت عرض نمودم.

«تقدیروتشکرویژه از دستور ویژه رئیس جمهوری جهت فراهم کردن موجبات کاهش تعرفه برق دراستان »

کیخا افزود :در ادامه از دستور ویژه رئیس محترم جمهوری به معاونین و وزرا جهت اولویت دادن به مسایل سیستان وبلوچستان و فراهم کردن موجبات کاهش تعرفه برق تشکر ویژه داشتم. این اقدام دولت خدمت بسیار بزرگی بود و گفته میشود از این بابت مبلغ حدود صد میلیارد تومان از هزینه زندگی مردم کاسته شده که به نوبه خود کمک بزرگی به مردم استان محسوب می شود.

«سفر اعضای دولت به استان نوید بخش اتفاقات خوب و نشانگر احساس مسئولیت بیشتر دولت نسبت به استان سیستان وبلوچستان»

دکتر احمدعلی کیخا در این جلسه سفر دکتر نوبخت ومهندس چیت چیان به استان رامثبت ارزیابی کرد و ادامه داد:سفر اعضای دولت به استان نوید بخش اتفاقات خوب و نشانگر احساس مسئولیت بیشتر دولت نسبت به استان سیستان وبلوچستان است.

کیخا در این جلسه درخصوص مسائل ومشکلات استان سیستان وبلوچستان چنین گفت: اگر چه مشکلات استان ریشه های مختلفی دارد و قطعاً ریشه بخشی از مشکلات در داخل استان و بخشی را نیز در خارج از مرزها بایستی جستجو کرد ولی به نظر بنده عمده آنها به عملکرد و نگاه دولت ها به استان برمیگردد.

«حاشیه نشینی یکی از مشکلات بزرگ استان»

وی تصریح کرد: متاسفانه علیرغم ظرفیت های فراوان طبیعی وانسانی که از جنوب تا شمال استان سیستان وبلوچستان وجود دارد. مردم از مشکلات فراوانی رنج می برندوحاشیه نشینی یکی از مشکلات بزرگ استان است بطوریکه گفته می‌شود در بندرچابهار بیش از طول محدوده شهر (۱۰کیلومتر ) ، طول مناطق حاشیه نشین یعنی حدود ١١ کیلومتر است.همین مسئله کم و بیش در سایر شهرهای استان نیز وجود دارد بطوریکه هنوز ٣٠ درصد جمعیت در زاهدان بعنوان مرکز استان فاقد بهره مندی از شبکه آب شرب بهداشتی هستند. و هنوز در روستاهای جنوب استان مردم روزانه فقط ١۵ لیتر آب سهمیه دارند.

«استان ما هنوز با شرایط مطلوب مورد انتظار و در مقایسه با سایر نقاط توسعه یافته کشور فاصله زیادی دارد»

نماینده مردم سیستان تاکید کرد:اگر چه ما در عمر خویش خوب به یاد داریم که در اوایل انقلاب شرایط مردم ما در بسیاری از زمینه ها مثل بهداشت و درمان و دانشگاهها بسیار سخت تَر و غیر قابل مقایسه با الان بود ولیکن علیرغم همه اقدامات توسعه ای فراوانی که انجام شده ولیکن استان ما هنوز با شرایط مطلوب مورد انتظار و در مقایسه با سایر نقاط توسعه یافته کشور فاصله زیادی دارد.

«درزمان مجلس هشتم برخی از استانها بالای ۸۵درصد از راههای روستایی آنها آسفالت شده بود اما هنوز در استان ما این شاخص کمتر از ۴۰ درصداست »

کیخا افزود : در مجلس هشتم که پیگیری میکردیم برخی از استانها بالای ۸۵درصد از راههای روستایی آنها آسفالت شده بود اما هنوز در استان ما این شاخص کمتر از ۴۰ درصد است.

«تاکید و درخواست من از دکتر جهانگیری روی چند پروژه کلان استان »

«لزوم تأمین اعتبار مورد نیاز و تدبیر ویژه برای پروژه خط راه آهن چابهار به میلک»

نماینده مردم سیستان گفت : تاکید و درخواست من از دکتر جهانگیری روی چند پروژه کلان استان متمرکز بود اولاً لازم است تا دولت برای تأمین اعتبار مورد نیاز برای پروژه خط راه آهن چابهار به میلک تدبیر ویژه ای بیندیشد. وزیر محترم راه وشهر سازی در سفر به استان فرمودند این طرح از چابهار تا مشهد نیازمند حداقل ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری است و با اعتبارات سنواتی که در نظر گرفته می شود شاید به مدت زمان حداقل ۲۰تا۳۰ساله نیاز دارد تا به اتمام برسد. بنابر این لازم است تا همه توانها معطوف به این موضوع گردد که چگونه می توان این مسئله تأمین اعتبار مورد نیاز در زمان کوتاهتری را حل نمود.

«لزوم تأمین اعتبار و تسریع در تکمیل گاز رسانی»

مسئله تأمین اعتبار و تسریع در تکمیل گاز رسانی به شهرهای استان از جمله موضوعات مهم دیگر است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

«لزوم تامین اعتبارات تکمیلی طرح ۴۶هزارهکتار آب رسانی با لوله به مزارع سیستان»

کیخا تاکید کرد : درخصوص تامین اعتبارات تکمیلی طرح ۴۶هزارهکتار آب رسانی با لوله به مزارع سیستان که طرحی بسیار خوب، بزرگ و مهم برای توسعه منطقه سیستان و بهبود شرایط زندگی مردم است و توسط این دولت تأمین اعتبار گردید و در حال انجام است. بایستی هر چه سریعتر چاره اندیشی کرد تا دچار وقفه نشود.

«درخواست کیخا از جهانگیری / لطفا شخصاً جهت دفاع از لایحه منطقه آزاد در مجلس حضورپیداکنید/ این حضور تاثیر زیادی جهت تصویب این لایحه خواهد داشت.»

نماینده مردم سیستان در مجلس گفت: بنده از دولت تشکر کردم که در راستای ایجاد منطقه تجاری صنعتی سیستان تاکنون سه بار به مجلس لایحه فرستاده است وخواهش کردم که اگر امکان داشته باشد جهت تحقق این امر در مجلس شورای اسلامی در روز دفاع از لایحه مناطق آزاد با توجه به مهم بودن همه مناطق آزادهشت گانه که عمدتاً مربوط به مناطق مرزی و مهم کشور است واهمیت چگونگی دفاع کردن از این لایحه و ارتباط گیری با نمایندگان، آقای جهانگیری شخصاً جهت دفاع از این لایحه در مجلس حضور یابند که تاثیر زیادی جهت تصویب این لایحه خواهد داشت.

کیخا با اشاره به بحث مهم مسئله آب در استان بیان کرد : بالاخره استان ما یکی از خشک ترین استانهای کشور است و اگر چاره ای در خصوص تامین آب استان اندیشیده نشود ممکن است در آینده نزدیک دچار مشکلات حاد و فراوانی شویم و مسائلیست که باید به طور ویژه به آن پرداخته شود خوشبختانه در گذشته این موضوع در شورای عالی آب مطرح و ابعاد مختلف آن بررسی شده است و دولت در شورای عالی آب عالمانه و عاقلانه در خصوص این مسئله تصمیم گیری نموده و مصوبات خوبی هم داشته که بایستی با جدیت پیگیری شود.

کیخاتصریح کرد: تکمیل پروژه بزرگراه زابل – زاهدان یکی دیگر از مشکلات بزرگ منطقه است که بیش از یک دهه است از عمر این پروژه میگذرد و نزدیک به صد کیلومتر آن که عمدتاً قسمت سخت مسیر بوده ساخته شده است. امیداست دولت کمک کندتاپروژه هر چه سریعتربه اتمام برسد و با افتتاح این پروژه ترافیک جاده ای کاهش یافته و حوادث و سوانح جاده ای که هر روز خانوادها و فامیلهای مختلفی را داغدار می کند پایان یابد.

کیخا گفت پس از طرح مسئله مهم فعال شدن بازارچه های مرزی برای امرار معاش مردم خواستار تصویب هر چه سریعتر بازارچه مرزی بش دلبر در شهرستان نیمروز شده که در کمیسیون های فرعی دولت تصویب و در صحن دولت نیز باید به تأیید و تصویب برسد.

کیخا با تاکید بر اینکه به هر حال در گذشته هم برای توسعه منطقه نسخه هایی برای استان وشرق کشور مانند شورای توسعه شرق کشور یا سازمان عمران سیستان پیچیده شده اما هیچ کدام از اینها به تنهایی نتوانستند ادامه پیدا کند ومشکلات را حل بکند گفت: نیازمند این هستیم که به صورت ویژه یکسری موضوعات محوری توسط دولت ومجمع نمایندگان به صورت مشترک ادامه پیداکند و با توجه به ارادت مردم استان به ایشان و قرابت و آشنایی شخص آقای دکتر جهانگیری با مردم و مسائل استان ، مجمع نمایندگان را در این راستا یاری نمایند.

نماینده مردم سیستان در مجلس گفت:
از نخبگان و اندیشمندان استان نیز میخواهم که با طرح ایده های علمی و راهکارهای مناسب برای توسعه استان مدیران و نمایندگان را در این راه همراهی نمایند.

کیخا افزود: بابد فضای استان را به فضای همدلی هدایت کنیم و از تقابل گروهی و قومی جلوگیری کنیم تا شاهد تحول در استان و خدمات بهتر به مردم نجیب استان باشیم.

ایشان از گروههای مرجع از جمله روحانیون و ائمه جمعه معزز ، نخبگان دانشگاهی و معتمدین و بزرگان و مردم همیشه در صحنه در خواست کرد از مسایل مربوط به رقابتهای انتخاباتی عبور کنند و آنها را تبدیل به کینه های عمیق بین مردم نکنند و همه با هم با همدلی برای پیشرفت و توسعه استان گام بردارند. زیرا مردم استان دیگر تاب تحمل این همه سختیها را ندارند و شایسته نیست که بعد از گذشت نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب هنوز برای دسترسی به حداقل حقوق قانونی خویش مثل آب شرب بهداشتی سالم ، برق ، نآن ، خدمات آموزشی ، بهداشت و کار و ..،که در قانون اساسی تصریح شده است در رنج و زحمت باشند. زمان آن رسیده است که سیستان و بلوچستان در توسعه ملی نقش آفرینی کند و این مهم میسور نمیگردد مگر اینکه به گفته بزرگان و علماء مثل جناب آقای مولوی عبدالحمید که اخیراً فرمودند از تعصبات قومی و مذهبی عبور کنیم و ملی فکر کنیم.

انتهای پیام /

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی