نشست خبری مدیرکل محیط زیست استان سیستان وبلوچستان ظهر امروز به مناسبت هفته محیط زیست با حضور خبرنگاران، اصحاب رسانه و عکاسان خبری در محل این اداره کل برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری اِسنا نیره پورملایی مدیرکل محیط زیست استان خبرداد گزارشی مبنی بر کاهش جمعیت تمساح پوزه کوتاه نداشته ایم.

,
«باگرمای بی سابقه در جنوب استان خوشبختانه آسیبی به این گونه جانوری نرسیده است»
نیره پورملایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت :با وجود گرمای بی سابقه در جنوب استان خوشبختانه آسیبی به این گونه جانوری نرسیده است.

,

وی افزود: ممکن است آب تالابها و برکه ها بر اثر گرما خشک شود اما با سد پیشین مجدد احیاء می شوند که این مهم سهم بسزایی در حفظ محیط زیست این گونه جانوری داشته است.

,
وی تصریح کرد:بر اساس آخرین سرشماری که در ۷۵درصد برکه های منطقه انجام شد ۳۶۵تمساح در منطقه زندگی می کنند.

,

«مجوزهای صید و شکار موقتی هستند»

,
وی با اشاره به مجوزهای صید و شکار در منطقه خاطرنشان کرد: مجوزهای صید و شکار موقتی هستند و در زمانی که خطر انقراض گونه ای احساس شوداین مجوزها باطل اعلام می گردند.

,
«دراستان  ۸۵گونه پستاندار ، ۱۰۲خزنده  ، ۳۶۰گونه پرنده و ۵ گونه دوزیست وجوددارندوسرشماری از گونه های شاخص هرساله درفصل مناسب انجام میپذیرد»»

مدیر کل محیط زیست استان گفت : کار سرشماری بر روی گونه های شاخص انجام می شود و در این سرشماری ها ۸۵گونه پستاندار ، ۱۰۲خزنده  ، ۳۶۰گونه پرنده و ۵ گونه دوزیست شناسایی شده اند.

,

«۲۷سایت سرشماری پرندگان در استان وجود دارد»
پورملایی افزود: ۲۷سایت سرشماری پرندگان در استان وجود دارد که کارسرشماری در آنها همه ساله انجام می شود و تالاب هامون نیز در حین آبگیری یکی از سایتهای سرشماری پرندگان است.

,
وی با اشاره به تغییر سوخت کوره های آجر پزی در استان افزود: هم اکنون کوره های آجر پزی در شهر های ایرانشهر سراوان به دستگاه سوخت پاش برقی تجهیز شده اند و این کار در دیگر شهر های استان نیز در حال انجام است.

,

«دستگاههای سوخت پاش درکوره های آجرپزی از آلودگی هوا جلوگیری می کند/همکاری کوره داران زاهدان درنصب دستگاه سوخت پاش»
وی بااشاره به اینکه در شهرستان زاهدان نیز قسمتی از کوره های آجر پزی تجهیز شده اند عنوان کرد: استفاده از دستگاههای سوخت پاش از آلودگی هوا جلوگیری می کند و این مهم در شهرستان ایرانشهر با لوله کشی گاز محقق شده است

,

,

«در استان به ازای هر ۳۰هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد/نیازاستان به محیط بان »

وی با اشاره به کمبود محیط بان در استان بیان کرد: دردنیا به ازای هرهزارهکتار یک محیط بان ودرایران به ازای هر۶هزارهکتار یک محیط بان درحالی که در استان سیستان وبلوچستان به ازای هر ۳۰هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد.

,

مدیر کل محیط زیست استان گفت:

در خصوص کنترل کانونهای ریزگردها آبگیری این کانون ها می تواند از بحران ریزدگردها در منطقه جلوگیری کند از این رو این مهم به طور جد در دست پیگیری است.

,
پورملایی افزود:در بحث تالاب هامون احیاء اکوسیستم جانوری گیاهی، کنترل ریزگردها و توسعه گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است

,

«اهمیت طرح جامع مدیریت تالاب هامون / هراقدام مهم در منطقه باید مطابق طرح جامع مدیریت تالاب بین المللی هامون باشد»

وی تصریح کرد:اقدامات مختلفی که در منطقه انجام می شود باید مطابق با طرح جامع مدیریت تالاب هامون صورت گیرد تا آسیبی متوجه این اکوسیستم گیاهی و جانوری نشود.

,

,

وی ادامه داد: در خصوص حق آبه تالاب هامون با تلاش های انجام شده توسط سازمان محیط زیست و وزارت خارجه کمیسیون آب تشکیل گردید و مسایل مربوط به رودخانه های مرزی و حق ابه تالاب در ان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

,

«تغییر اقلیم و کمبود آب یکی از چالش های مهم جهانی»

وی اظهار کرد:مسئله تغییر اقلیم و کمبود آب یکی از چالش های مهم جهانی در بحث محیط زیست است که قادر است اکوسیستم یک منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

,
مدیرکل محیط زیست استان گفت: متاسفانه تغییر اقلیم از عامل طبیعت به انسانی تغییر یافته و دلیل آن نیز تولید گازهای گلخانه ای می باشد.

,

پورملایی افزود: بر اساس پیش بینی ها دمای هوا تا سال ۲۰۳۰دو درجه و تا سال ۲۱۰۰چهار درجه افزایش می یابد این درحالیست که افزایش نیم درجه ای تاثیرات مخربی بر اکوسیستم و زیست جانواران می گذارد.

,

«یکی اقدامات مثبتی که در بحث تالاب هامون صورت گرفت ثبت تالاب به عنوان ذخیره گاه زیست کره بود»

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مثبتی که در بحث تالاب هامون صورت گرفت ثبت تالاب به عنوان ذخیره گاه زیست کره بود همچنین میزان حق آبه تالاب هامون ۱۳میلیارد متر مکعب است که اکنون ۸۲۰میلیون متر مکعب پرداخت می شود که پاسخگوی نیاز تالاب نیست.

,

«دولت افغانستان باید پاسخگوی نیاز تالاب هامون باشد»

وی بیان کرد:دولت افغانستان باید پاسخگوی نیاز تالاب هامون باشد و دولت ایران نیز به اقدامات و در خواستهای خود را به مجامع بین المللی اعلام نماید البته لازم به ذکر است که در خصوص معاهده آب هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

,

«درسال گذشته شاخص روزهای دچار هوای بحرانی به نصف کاهش یافته است»

پور ملایی ادامه داد در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ روزهای ناسالم کاهش یافت و شاخص روزهای دچار هوای بحرانی به نصف کاهش یافته است

,

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به هفته محیط زیست نیزگفت هفته محیط زیست از ۱۶خردادماه با شعار من با طبیعتم آغاز شد و در این هفته برنامه های مختلفی از جمله برپایی نمایشگاه عکس ،بازدید رایگان مردم از موزه تاریخ طبیعی ، دیدار با سمن ها و نهادهای مردمی اجرا می شود.

,

«در تلاشیم تا رابطه انسان با طبیعت دوستانه باشد»
وی اظهار کرد: در تلاشیم تا رابطه انسان با طبیعت دوستانه باشد وبهره برداری از طبیعت توام با حفظ محیط زیست باشد.

,

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی