۲۱ آذر ۱۳۶۱ پنجمین واحد دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق محروم و شرقی‌ترین مرکز استان کشور راه‌اندازی شد و با سه رشته کاردانی راه و ساختمان، مهندسی زراعی و ریاضی در ساختمات استیجاری رسالت آموزشی خود را در زاهدان آغاز کرد.

اسنا: دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان در ۲۱ آذر ۱۳۶۱ و در یک مکان استیجاری به ترتیب پس از واحدهای تهران مرکز، تبریز، رشت و مشهد به عنوان پنجمین واحد دانشگاهی با ابلاغ حکم ریاست واحد از طرف دکتر عبدالله جاسبی رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد.

نخستین رئیس واحد زاهدان دکتر کوهیان بود، پس از کوهیان به ترتیب دکتر اورعی‎یزدانی، دکتر عباسعلی نورا، دکتر حبیب جدیدالاسلامی، مهندس موسی شه‎بخش، دکتر نظر دهمرده، دکتر حبیب جدیدالاسلامی، دکتر احمد مهربان، دکتر عیسی ابراهیم‎زاده، دکتر سید محمدرضا طباطبایی عهده‌دار ریاست این واحد بودند و اکنون هم دکتر امین‌رضا کمالیان هدایت دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان را بر عهده دارد.

همان ابتدای کار استانداری وقت یک دستگاه ساختمان ۷ اتاقه در مرکز شهر برای ایجاد دفتر مرکزی واحد زاهدان در اختیار این واحد قرار می‌دهد و آموزش و پرورش زاهدان نیز ساختمان انستیتوتکنولوژی شهید باهنر برای برگزار کردن کلاس‎ها به مدت دو ترم در اختیار واحد می‌گذارد و به این ترتیب همه چیز برای پذیرش دانشجو آماده می‌شود.

اولین آگهی پذیرش دانشجو در این واحد، ۱۳ دی ماه ۱۳۶۱ همراه با اعلام مجدد هدف‌ها و ویژگی‌های دانشگاه آزاد اسلامی در روزنامه‌های کثیر الانتشار منتشر شد، در فرم پذیرش دانشجو اسامی نه واحد و ده رشته دانشگاهی راه و ساختمان، برق، مکانیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی، مهندسی زراعی و حسابداری اعلام شد و نخستین رشته‌های راه‌اندازی شده واحد زاهدان کاردانی راه و ساختمان، مهندسی زراعی و ریاضی بود.

سه این رشته به دلیل نیاز منطقه و پشتوانه علمی موجود در شهر زاهدان انتخاب شده بود، ۲۰ بهمن همان سال نخستین آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و در این آزمون ۳۳ هزار داوطلب به رقابت پرداختند. در واحد زاهدان و در رشته راه و ساختمان ۲۷۳ نفر، رشته ریاضی ۱۱۱ نفر و رشته مهندسی زراعی ۱۷۰۳ نفر داوطلب شرکت کردند که در هر رشته ۶۰ نفر پذیرفته شدند. اسامی پذیرفته شدگان این واحد اردیبهشت ۱۳۶۲ اعلام شد و ۱۰۰ نفر از پذیرفته‌شدگان در واحد زاهدان ثبت‌نام کردند و قرار شد از مهر همان سال دانشجویان در همه واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل شوند.

این واحد پس از تلاش مسئولان خادم و دلسوز اکنون به عنوان دانشگاه جامع با مساحت بیش از ۲۷۳ مترمربع در خیابان دانشگاه شهرستان زاهدان با تعداد ۱۲۵ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه‎ای و دکترای تخصصی با تعداد ۱۶۷ هیات علمی تمام وقت و ۳۵ هیات علمی نیمه وقت، ۱۲۰۰۰ دانشجو و ۳۵۰ کارمند به کار خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

[metaslider id=342]

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی